בית / כתבות / כל מה שצריך לדעת על קניות באינטרנט

כל מה שצריך לדעת על קניות באינטרנט

כל מה שצריך לדעת על קניות באינטרנט

מי מאיתנו לא מבצע קניות באינטרנט ובאתרי הקניות השונים מחול, בכדי לנסות ולחסוך קצת עלויות מיוקר המחיה בו אנו נמצאים. רבים מן האנשים לא מודעים במיוחד מה מותר ומה אסור וכמה מיסים בדיוק הם יצטרכו לשלם על ייבוא של חבילה מאתרי קניות אלו. לפניכם מספר דברים שחשוב שתדעו:

קיימת יוזמה חדשה באתרים מסויימים  והיא כוללת מראש את שיעורי המיסים עוד לפני שהמוצר מגיע לארץ כך תוכלו לדעת כמה מיסים תשלמו – אמאזון למשל (גם זה רק בהערכה בלבד),מנגד רבים האתרים שתוכלו לרכוש שם אפילו מוצר מאוד יקר שחייב המון במס מבלי שתהיו מודעים לכך אם אתם לא בקיאים בנושא.

למרות שהמידע נמצא באתר של רשות המיסים בצורה די מפורטת אנסה להסביר את העניין בצורה הפשוטה ביותר ואציג בפניכם בעיות נוספות שקורות גם אם אתם מודעים לשיעורי המס יש עוד דברים שעלולים להשתבש, המידע המופיע בכתבה בנוגע לשיעורי המס לקוח מהאתר רשות המיסים.

נתחיל מעלות המוצר- עלות זו היא בעצם כמה עלה לכם המוצר(ללא משלוח), כעת נוסיף את עלות המשלוח אל מחיר המוצר- יש אתרים כמו Aliexpress אשר לא מציגות את מחיר המשלוח אלא המחיר הוא מראש מחיר כולל, ובכן המחיר שבעצם הגענו אליו-מחיר המוצר + מחיר המשלוח- זהו המחיר שאתם צריכים לקחת בחשבון לצורכי חישוב המס.

  1. מוצרים שמחירם הכולל הוא מתחת ל-75$- לא נשלם כלום!פטור לחלוטין מכל סוג שהוא של מס.
  2. מוצרים שמחירם הכולל הוא בין 75$-500$-נשלם מע"מ בלבד(17%)-אבל- יש אבל קטן שלא רבים מודעים אליו, והוא נושא מס הקניה(אם ישנו) אשר מצטרף אל המע"מ עליו נדבר בהמשך.
  3. מוצרים שמחירם הכולל הוא מעל 500$-נשלם מע"מ+מכס+מס קניה(אם ישנו)

ובכן, מה קובע באיזו "מדרגת" מס אנו נמצאים?-התשובה היא מחיר המוצר בלבד ללא המשלוח, כאן כנראה שחלקכם התבלבלתם אז אתן דוגמאות:

  • שטיח לבית עולה 74$ והמשלוח 20$ -מחיר כולל-94$ לא נשלם בכלל מס-נמצאים במספר 1.
  • שטיח לבית עולה 77$ משלוח 10$-מחיר כולל 87$ נהיה חייבים במע"מ בלבד(+מס קניה אם ישנו)-נמצאים במספר 2.
  • שולחן לבית עולה -490$ והמשלוח עולה 100$-מחיר כולל 590$ נשלם מע"מ בלבד(+מס קניה אם ישנו)נמצאים במספר 2.
  • שולחן לבית עולה-510$  והמשלוח הוא 50$-מחיר כולל 560$ נשלם מע"מ+מכס+מס קניה אם ישנו.

ומה זה מס קניה אתם בטח שואלים? מס הקניה הוא מס אשר חלק מן המוצרים חייבים בו בכל סכום (העולה על 75$) וחלק פטורים לגמרי, רשימה של הפריטים החייבים במס קניה:

Screenshot_2016-04-18-12-03-35
לקוח מאתר רשות המיסים של ישראל

כלומר כל טלפון סלולרי שתזמינו חייב על פי חוק במס קניה, ואולי אפילו גם במכס- אם הוא עולה מעל 500$ ללא המשלוח שיעורי מס הקניה משתנים ממוצר למוצר וניתן למצוא אותם באתר של רשות המיסים, לטבלת המיסים המרוכזים –לחצו כאן, טבלה זו מראה את המיסים מרוכזים- כל המיסים כולל הכל על המוצרים שבטבלה.

איך התשלום מתבצע? כאשר תקבלו מוצר החייב במכס תקבלו את ההודעה הרגילה של הדואר עליה יהיה כתוב בדרך כלל הסכום החייב במיסים ואז תגיעו לדואר, תשלמו את הסכום הנדרש ותקבלו את החבילה שלכם, במקרה אחר יצרו איתכם קשר במכס עוד לפני. אם ביצעתם את המשלוח דרך חברות שילוח פרטיות תשלום המכס יתבצע דרכם- קחו בחשבון חברות פרטיות לעיתים לוקחות אגרות שחרור שונות ועלויות אחסון בגין עיכובים בתשלום המכס.איפה מתחילות הבעיות?- כאשר אתם מזמינים מוצר מהאינטרנט, המוכר צריך להצהיר את מחיר המוצר. מכל מיני סיבות המוכר לא תמיד מצהיר נכון על החבילה שלכם- למשל הוא רוצה לחסוך בעלויות כמו ביטוחים, מיסי יצוא וכדומה ומה שלבסוף קורה הוא שהפריט מגיע לארץ ולעיתים נתפס במכס על הצהרה כוזבת, זה אומר שאם תזמינו סלולרי ב300$ והמוכר החליט שהוא מצהיר 40$ אתם יכולים להיות בבעיה, יתכן ותקבלו מכתב אזהרה לביתכם שיתריע בפניכם כי זו הפעם האחרונה שאתם מייבאים מוצר עם דיווח כוזב, מה שכל הדבר גורם הוא לעיכוב משמעותי בקבלת החבילה ואי נעימות שלכם מול רשויות המכס, ואפילו במקרים קיצוניים יכולים לזמן אתכם לחקירה כי יחשבו שייבאתם חבילות נוספות בדיווח כוזב, בכל מקרה למה אתם צריכים את זה? תדרשו מהמוכר להצהיר על הסכום האמיתי של המוצר ותהיו אזרחים שומרי חוק. קחו בחשבון את כל המיסים מראש ותעשו את החשבון שלכם, בהרבה מקרים ישתלם לכם מאוד להזמין מוצרים מחול גם אם הם כוללים מיסים כמו למשל המוצרים עליהם אנו ממליצים באתר. ואם נראה לכם שהחיסכון הוא קטן, קחו בחשבון שבארץ אתם גם מקבלים לרוב אחריות על המוצר וגם תורמים על הדרך לכלכלה הישראלית, לכן אני ממליץ לכם לא לרוץ ולהזמין דברים שבארץ עולים כמה שקלים יותר אלא מוצרים שהפער הוא באמת משמעותי ושהמחיר בארץ באמת אינו הוגן עבורם.

כמובן שיש עוד המון חוקים ותנאים כאלו ואחרים הבאתי לכם כאן רק על קצה המזלג את הבסיס אני ממליץ לכם להיכנס לאתר של רשות המיסים הכל כתוב שם באמת בצורה מאוד ברורה וטובה

אני לא אדם מקצועי בתחום המיסים אך מנוסה מאוד בהזמנת מוצרים באינטרנט. וכל המידע כאן נכתב על בסיס המידע המוצג באתר רשות המיסים אם מצאתם טעות דווחו לי בתגובות. 

 

 

תגובות פייסבוק

נושא GeekBuy

בדוק גם את זה

Gearbest – גירבסט – טיפים טריקים קופונים ומדריך שימוש

קצת על Gearbest Gearbest.com – גירבסט זהו אתר קניות סיני מוביל מאוד בעולם בעיקר באירופה, ומאוד …

כתיבת תגובה