בית / גיימינג / איך לשדרג את המחשב בתקציב נמוך

איך לשדרג את המחשב בתקציב נמוך

בכל פעם שמתפנה לי מעט זמן פנוי לעצמי אני נזכר בתקופת התיכון שלי. בלי דאגות (הכל יחסי בחיים) ועם המון אקנה שרפתי לילות כימים במשחקי מחשב.

אם אפשר היה להוריד את זה – הייתי משחק בזה ולא משנה הז'אנר.

את הכסף המועט שהרווחתי, בזבזתי על חומרה למחשב. השנים חלפו, התגייסתי לצבא, הלכתי לאוניברסיטה, התחתנתי והמחשב נשאר לעמוד, להעלות אבק ובעיקר להתיישן.

לא מזמן יצא לי לפשפש קצת ביד 2 על מנת לראות כיצד אפשר להחזיר מעט עטרה ליושנה למחשב שלי. ומה אני אגיד לכם, לרוב אין שום קשר בין המוצר למחיר, וכך מצאתי את עצמי מתחיל לחרוש לאורכו ולרחובו את אלי-אקספרס.

בפתיחת שנת 2019 מילת המפתח היא ניידות. אנחנו נמצאים בעידן בו אפשר לעשות כמעט הכל וכמעט מכל מקום ונשאלת השאלה – למה בכלל צריך את המחשב הנייח הכבד והמסורבל הזה שניידותו היא מוגבלת ביותר.

תשובתי היא כי "זה שאפשר – לא אומר שצריך". אני מאמין גדול בהקצאת מקום מוגדר לכל פעולה שרוצים לבצע.

כמו שאוכלים מסביב לשולחן וישנים רק בחדר השינה, כך יש פעולות מסוימות שנכון לעשות בעמדת מחשב ייעודית. ומבחינת עלות, ביצועים ועמידות בפני "העתיד" – המחשב הנייח עדיף על מקבילו הנייד.

הערה חשובה לפני שיוצאים לדרך. במחשבים נייחים החלקים צריכים להתאים אחד לשני. מה הכוונה? הזיכרון צריך להתאים ללוח אם והוא בתורו צריך להתאים למעבד ולכן יש צורך במעט ידע מקדים לפני שנגשים לעבודה. בפוסט הזה אני אשתמש במחשב מהעשור האחרון (2009 וצפונה) ולמי שיש שאלות פרטניות מוזמן לעשות זאת דרך קבוצת הפייסבוק כתגובה לפוסט.

לצורך הדוגמה, נניח ויש לי מחשב נייח עם החומרה הבאה:

  • מעבד I3 ללא תלות בסדרה
  • לוח אם התומך בזיכרון מסוג DDR3 וכרטיסי מסך בחיבור PCI-E
  • זיכרון עבודה בנפח 4GB
  • כונן קשיח מכאני ללא תלות בנפח
  • כרטיס מסך מובנה או ישן.

מטרת השדרוג היא להפוך את המחשב למהיר יותר בכל מה שקשור לעבודה שוטפת (גלישה באינטרנט, עריכת מסמכים) וגיימינג (משחקים מהשנים האחרונות אם כי לא בהגדרות הגבוהות ביותר).

איך לשדרג את המחשב בתקציב נמוך ?

זיכרון עבודה

מבלי להיכנס לפרטים טכנים יבשים – זיכרון עבודה או בשפת הרחוב – ראם (RAM) משפיע על המהירות בה ייפתחו ויעבדו התוכנות והמשחקים, כמו כן עבודה עם מס׳ תוכנות במקביל.

כלל האצבע כאן הוא זהה לאכילת שוקולד: מעט – מבאס, במידה הנכונה – מספק, יותר מדי – מיותר. אז מה היא "המידה הנכונה?". נכון להיום מדובר על מינימום 8 ג'יגה-בייט (GB) של זיכרון עבודה. ולכן נחפש לנו 4 ג'יגה-בייט נוספים.

מחיפוש קצר באלי אקספרס או באיביי, ניתן למצוא סטיק (מלשון Stick – ככה קוראים לתצורה שבה מגיעים זיכרונות העבודה) של 4 ג'יגה-בייט במחיר ממוצע של 55 ש"ח.

כונן קשיח

נכון להיום קיימים בשוק שני סוגים של כונני אחסון – הכוננים המכאנים וכונני הפלאש (SSD) כאשר האחרונים הם החדשים יותר וברוב המקרים מהירים יותר.

מבין שלושת השדרוגים שאדבר עליהם כאן, שדרוג הכונן הקשיח מכונן מכאני לכונן פלאש יהיה השדרוג המשמעותי ביותר שתוכלו לעשות. כונני ה-SSD מקצרים באופן דרמטי את זמני הטעינה של התוכנות המותקנות עליו ואת הזמן שלוקח למערכת ההפעלה לעלות.

זה כמובן תלוי בחומרה שלכם, אבל לפעמים השיפור במהירות יכול להגיע עד ל-50%. כונן בנפח של 240 ג'יגה בייט של חברת Netac עולה בממוצע 110 ש"ח, והוא יאפשר לנו להתקין עליו את מערכת ההפעלה ואת כל התוכנות שאנחנו מפעילים באופן קבוע.

את הסרטים, שירים והמשחקים אפשר להשאיר על הכונן המכני הישן (ההשפעה של כונני SSD על משחקים היא זניחה).

כרטיס מסך / מעבד 

הטכנולוגיה לא מחכה לאף אחד וממשיכה להתפתח בהתאם לתכניות של החברות והמנהלים העומדים בראשם. ואנחנו הצרכנים נסחפים במירוץ החימוש הזה ונכנסים לקיבעון מחשבתי שבו "החדש ביותר הוא הטוב ביותר".

וברוב המקרים אכן כך הדבר. אך האם "החדש ביותר הוא גם המתאים ביותר?". אני טוען שלא. החומרה צריך להתאים לדברים אותם אנחנו מבקשים להשיג והיא אמורה להתאים את עצמה לקצב ואורך החיים שלנו.

נשאלת השאלה – למה כתבתי את הפתיח המייגע הזה? כדי להכין אתכם לכך שגם אם קונים כרטיס מסך או מעבד ישנים זה לא אומר שביצענו עסקה גרועה.

אם המחשב משמש אותם לגיימינג בשעות הפנאי אז כרטיס המסך מסוג Geforce 750Ti יהיה רכישה טובה מאוד בשבילכם. עלותו של הכרטיס נעה בין 200-250 ש"ח והוא מסוגל להריץ את כל המשחקים מהשנים האחרונות, אם כי לא תמיד על ההגדרות הגרפיות הגבוהות ביותר, אבל בשביל מישהו כמוני שמגדיר את עצמו "כגיימר בחצי משרה" זאת עסקה מעולה.

אם לא מעניין אתכם משחקי מחשב, אפשר להשקיע סכום דומה במעבד מסוג I5 או I7 מסדרה 2XXX בהתאם לתאימות לוח האם שלכם. תפקידו של מעבד המחשב אינו מוגבל לתסריט מסוים (בדומה לכרטיס המסך) וניתן לומר עליו כי "ידו בכל ויד כל בו".

אז מה מקבלים בסוף?

אז בקצת פחות מ-400 ש"ח הצלחנו להפוך את המחשב המיושן שלנו למחשב שהרבה יותר נעים לעבוד איתו. מערכת ההפעלה תעלה הרבה יותר מהר, המעבר בין תוכנות יהיה זריז ואפילו נוכל לשחק בכמה משחקים מהשנים האחרונות. לא מאמינים? מוזמנים לצפות בסרטון המדגים ביצועים למחשב שמשתווה ששדרגנו זה עתה.

 

תגובות פייסבוק

נושא Yavgeni Feldman

בדוק גם את זה

Gearbest – גירבסט – טיפים טריקים קופונים ומדריך שימוש

קצת על Gearbest Gearbest.com – גירבסט זהו אתר קניות סיני מוביל מאוד בעולם בעיקר באירופה, ומאוד …